Szkoła Pamięta

Szkoła pamięta – kolejna edycji akcji MEN

„Szkoła pamięta” to kontynuacja ubiegłorocznej inicjatywy MEN, która cieszyła się ogromnym zainteresowaniem w środowisku szkolnym. W 2019 r. w akcję włączyło się prawie 1,3 mln uczniów z ponad 11 tys. szkół. Młodzi ludzie ze swoimi opiekunami odwiedzali miejsca pamięci, porządkowali groby, palili znicze i wspominali osoby ważne dla danej wspólnoty.

Szkoła pamięta” – idea akcji

Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Inicjatywa jest realizowana w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób akcja nawiązuje do polskiej tradycji świat zadusznych.

Działanie podjęte przez ZPSWR w Cudzynowicach w ramach akcji „Szkoła pamięta”

1.Gazetka ścienna o Święcie Zmarłych „PAMIĘTAMY”.
2. Gazetka ścienna upamiętniająca pamięć dawnych właścicieli wsi Cudzynowice, a w szczególności Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego – zamordowanego przez NKWD wiosną 1940r. w Twerze.
3. Wykonanie prac przez uczniów na gazetki ścienne.
4. Zapalenie zniczy pod Dębem Pamięci – Włodzimierza Leona Krzyżanowskiego i lokalnym cmentarzu.
5. Pokaz filmów dokumentalnych Trylogia Katyńska:”Katyń, Opowieść Katyńska, Pan Ksiądz”, oraz wysłuchanie słuchowisk Polskiego Radia: „Wołyń 1943”.