News

Obchody DNIA MATEMATYKI w ZPSWR w Cudzynowicach

Obchody DNIA MATEMATYKI w ZPSWR w Cudzynowicach

Podczas, gdy maturzyści z pobliskiej szkoły średniej w Cudzynowicach zmagali się z próbną maturą z matematyki, nasi uczniowie DZIEŃ MATEMATYKI uczcili prawdziwie po królewsku – jak na „Królową nauk” przystało.
W ZPSWR w Cudzynowicach zorganizowany został po raz pierwszy konkurs wewnątrzszkolny pt. „Gramy w tangramy!”.
Ta chińska łamigłówka, znana już od ok. 3000 lat kształtuje logiczne myślenie u dzieci, zmusza do poszukiwania nietuzinkowych rozwiązań, wpływa bardzo korzystnie na rozwój wyobraźni. Uczniowie mieli możliwość przekonać się, że matematyka to nie tylko liczby i zadania z treścią, ale także kraina, w której można się dobrze bawić. Zabawy z Tangramem pomagają zrozumieć podstawy geometrii, rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą kreatywnego myślenia, pobudzają do poszukiwania nowych rozwiązań. Poprzez zabawę ćwiczą koncentrację, spostrzegawczość i cierpliwość w dążeniu do celu. Uniwersalność tangramów umożliwiła uczestnictwo w konkursie wszystkim uczniom – niezależnie od wieku lub rodzaju niepełnosprawności.
Zadaniem uczniów było ułożenie jak największej liczby tangramów i poprawne przyklejenie ich na kartkę papieru. Ocenie podlegała ilość wykonanych prac, poprawność oraz estetyka wykonania. Do każdej figury należało wykorzystać wszystkie 7 elementów czyli tanów, które nie mogły się na siebie nakładać. Do konkursu użyto gotowych szablonów – kart zakupionych dzięki wsparciu Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego, RPOWŚ w ramach projektu pn „Po ROZ-UM do szkoły”, który realizowany jest na terenie placówki.
Do konkursu przystąpiło 18 uczniów, którzy w pełnym skupieniu i z nutką rywalizacji w tle wykonywali sprawnie swoje zadania.
Wszystkie prace zostały ocenione przez organizatorki konkursu: panią Ewelinę Ziętek i panią Annę Grudzień, nauczycielki matematyki w szkole. Wyłoniono trzech mistrzów tangramów:
I miejsce – Marta Grochowska, klasa III Gimnazjum
II miejsce – Wiktor Piłsudski, klasa VI Szkoła Podstawowa,
III miejsce – Dawid Skorża, klasa III Szkoła Podstawowa
W konkursie wyróżnienia otrzymało pięcioro uczniów, którym niewiele zabrakło do zwycięstwa. Wszystkim uczniom gorąco gratulujemy! Uczestnicy konkursu zostali hojnie nagrodzeni i jednogłośnie ogłosili, że tangramy to ich ulubiona gra.